SSK primlerinizi aktarıp emekliliğe esas derecenize intibakınızı yaptırmalısınız

Soru: 10 Eylül 1975 doğumluyum. Nisan 1993’te SSK’lı olarak işe başladım. Daha sonra 2007 Mart ayında memuriyete başladım. Doğal olarak Emekli Sandığı’na geçmiş oldum. SSK’da 1010 gün prim ödemem var. Sorularım şunlar: 1) Bu şartlar altında ben SSK’daki günümü hemen dilekçe yazıp Emekli Sandığı’na devrinin yapılmasını istesem, yapılır mı? Yapılırsa ne olur? Yani bana getirisi olur mu? İyi mi olur? Yoksa emekli olmaya yakın mı yaptırayım? 2) SSK’daki günümü Emekli Sandığı’na devretmem halinde, memur olarak Emekli Sandığı’ndan hangi yıl emekli olabilirim? Şenol KARACA Cevap: 1) SSK’ya olan prim ödemenizi Emekli Sandığı ile birleştirebilirsiniz. Esasında memuriyete başladığınız tarihte, SSK’lı olarak yaptığınız çalışmaları kuruma bildirmeniz ve emekliliğe esas derecenize intibakınızı yaptırmanız gerekiyordu. Eğitim durumunuza göre, emekliliğe esas derece ve kademenizi yükselteceğinden yararınıza.
Ancak, derece ve kademenizi yükseltirse, yeni derece ve kademenizden dolayı memuriyete başladığınız günden bugüne kadar, bir miktar kesenek farkı ve faiz ödemek durumunda kalabilirsiniz. 2) Emekli olmak için; 25 tam yıl fiili hizmet süresi ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. Haziran 2029’a kadar çalışarak fiili hizmet sürenizi 25 tam yıla tamamlamanız şartıyla 60 yaşınızı dolduracağınız 10 Eylül 2035 tarihinde emekli olabilirsiniz.
Günlerinizin bildirilip bildirilmediğini öncelikle işverenden araştırın
Soru: 20 Eylül 1993 tarihinden 1995 Kasım ayına kadar çalışmış olduğum hizmet yılım SSK hizmet dökümünde gözükmüyor. SSK müdürlüğüne yazmama rağmen olumlu bir cevap alamadım. Ne yapmam gerekiyor? Ali GÜLAY Cevap: Günlerinizin hizmet dökümünde görünmemesinin çeşitli nedenleri olabilir. Örneğin; - İşveren söz konusu çalışmalarınızı kuruma bildirmemiştir. - İşveren çalışmanızı bildirmiş, kurumda başka birinin sicil numarasına işlenmiştir. - Kuruma gönderilen aylık bildirge ve dört aylık bordrolarda mutabakatsızlık nedeniyle günleriniz dosyanıza işlenmemiştir. - Dört aylık bordroda sicil numaranız yazılmamıştır. Benzer başka nedenlerle hizmetleriniz dosyanıza işlenmemiş olabilir. Yapmanız gereken öncelikle işyerinizle görüşüp çalışmalarınızın kuruma bildirilip, bildirilmediğini öğrenmek. Bildirilmişse, işverenden alacağınız onaylı dört aylık bordrolardın birer örneğini alarak, kuruma yazılı olarak tekrar başvurarak yanlışlığın düzeltilmesini talep edin. Şayet işveren girişinizi bildirmiş ancak çalışmalarını kuruma bildirmemişse, İş Mahkemesi’ne hizmet tespit davası açarak, mahkemede belge ve şahitlerle söz konusu dönemdeki çalışmalarını kanıtlayabilirseniz, günlerinizi yargı yoluyla kazanabilirsiniz.
Yedek subaylığa başladığınız tarih sigorta başlangıcı sayılır
Soru: İlk sigorta girişim 1987 yılında idi. Kanuna göre 25 yıl süre ve 5375 gün prim ödeme ve 50 yaş şartlarıyla emekli olacağım. Bu arada üniversite ve yedek subaylık için bir katkısı olabilir mi? Samet BEKİROĞLU Cevap: Askerlik görevinizi (yedek subaylık) ilk defa sigortalı olduğunuz tarihten (1987) önce yapmışsanız, erken emekliliğe faydası olur. Yedek subay olarak adınıza ilk defa Emekli Sandığı’na kesenek ödenen gün, sigorta başlangıcı sayılır. 4 aylık yedek subay okul dönemini borçlanmanız halinde, sigorta başlangıç tarihiniz yedek subay okulu başlangıç tarihiniz olur ve emekli olma şartları bu tarihe göre belirlenir. Doğum tarihinizi (gün, ay, yıl olarak) ve askerlik başlangıç tarihinizi (gün, ay, yıl olarak) bildirmeniz halinde sorunuza daha net cevap verebiliriz.
Askerlik borçlanması prim ödeme gün sayınızı artırır
Soru: 1 Eylül 1976 doğumluyum. Sigorta başlangıç tarihim 1 Ekim 1994. Askerlik borçlanmasını ödemedim. Şu an 2721 gün prim ödemem var. Ne zaman emekli olabilirim? Cengiz YILDIRIM Cevap: Emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5750 gün prim ödeme ve 55 yaş şartlarına tabisiniz. 3029 gün daha prim ödeyerek 2721 gün olan prim ödemenizi 5300 güne tamamlamanız şartıyla, 55 yaşınızı dolduracağınız 1 Eylül 2031 tarihinde emekli olabilirsiniz. Askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden sonra yaptığınızdan borçlanma emekli olacağınız tarihi değiştirmez. Prim ödeme gün sayınızı artırır.
50 yaşınızı dolduracağınız 5 Haziran 2015’te emekli olabilirsiniz
Soru: 5 Haziran 1965 doğumluyum. Sigorta başlangıç tarihim 25 Mayıs 1988 olup, 23 yıl çalışmışlığım var. 18 ay askerlik borçlanması ödedim. Askerden sonra sigortalıyım. Ne zaman emekli olabilirim? E.ÇALIŞKAN Cevap: Askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden önce yapmış olmalısınız. Borçlanma sigorta başlangıç tarihinizi 18 ay geri götürerek emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5375 gün prim ödeme ve 50 yaş şartlarına tabi olmanızı sağlıyor. Prim ödemeniz yeterli olduğundan 50 yaşınızı dolduracağınız 5 Haziran 2015 tarihinde emekli olabilirsiniz.
Askerliğiniz başlangıçtan sonraysa borçlanma emekli olma şartlarını değiştirmez
Soru: 5 Mayıs 1965 doğumluyum. 1 Ocak 1987 tarihinde SSK’lı oldum. Askerliğimi borçlanıp yatırırsam ne zaman emekli olurum? Ya da yatırmazsam ne zaman olabilirim? Ramazan ALTILI Cevap: Emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5375 gün prim ödeme ve 50 yaş şartlarına tabisiniz. 5375 gün prim ödemiş olmanız şartıyla, 50 yaşınızı dolduracağınız 5 Mayıs 2015 tarihinde emekli olabilirsiniz. Askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden önce yapmışsanız, 40 gününü borçlanmanız halinde başlangıç tarihiniz 40 gün geri gider ve emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5300 gün prim ödeme ve 49 yaş şartlarına tabi olursunuz. 5300 gün prim ödemeniz şartıyla, 49 yaşınızı dolduracağınız 5 Mayıs 2014 tarihinde emekli olabilirsiniz. Askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden sonra yapmışsanız borçlanma emekli olma şartlarınızı değiştirmez, prim ödeme gün sayınızı artırır. Priminiz yeterli ise borçlanmaya gerek yok.

Ekrem Sarısu - Posta


Konular