Memurlara son uyarı

Sağlık harcamaları çalıştıkları kurum ve kuruluşlarca karşılanan memurlar ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler, 15 Ocak 2010 tarihinden itibaren Genel Sağlık Sigortası kapsamında SGK çatısı altına girecek.

Kamu personelinin Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınması hakkında SGK tarafından hazırlanan tebliğ, 18 Aralık 2009 tarihinde Resmi Gazetede yayımlandı. Tebliğin yürürlüğe girmesiyle birlikte SGK Ankara İl Müdürlüğü, bölgesindeki kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memurlar ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin Genel Sağlık Sigortası sistemine dahil edilmesinde karşılaşılabilecekleri sorunları ortadan kaldırmak için bünyesinde ayrı bir birim oluşturdu.

Oluşturulan birimle yaşanabilecek sıkıntıları en başından çözmeyi hedeflediklerini belirten SGK Ankara İl Müdürü Ali Pekten, "Say2000i sistemi kapsamında maaş tahakkukları yapılarak emekli keseneği ve kurum karşılıkları SGK'ya gönderilen memurlar ile SGK Reçete Kontrol Sistemi'ni kullanan kurumlarda çalışan memurlar ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilerin Genel Sağlık Sigortası tescili ve sağlık aktivasyon işlemleri, SGK tarafından oluşturulan programa elektronik olarak topluca aktarılacak. Bunun dışında kalanların tescil ve aktivasyon işlemleri, çalışılan kurum ve kuruluşlarca kendilerine verilen kullanıcı adı ve şifre ile www.sgk.gov.tr web sayfasından 28 Aralık 2009 Pazartesi gününe kadar yapılması gerekmektedir." dedi.

Ankara ile birlikte Kırıkkale, Çankırı, Bolu, Kastamonu, Karabük, Diyarbakır, Siirt, Batman, Şırnak ve Mardin olmak üzere toplam 11 ilin optik tıbbi malzeme ve sağlık ödeme işlemlerini yaptıklarına dikkat çeken Pekten şöyle konuştu: "15 Ocak 2010 tarihinden itibaren yaklaşık 510 bin personeli, bakmakla yükümlü olunan 870 bin kişiyle birlikte (toplam bir milyon 380 bin kişi) sağlık harcamaları ile ilgili işlemleri üstleneceğiz. Geçiş aşamasında, tescil ve aktivasyon işlemlerinde karşılaşılabilecek sıkıntıları gidermek üzere İl Müdürlüğümüz bünyesinde bir birim oluşturduk. Bu birimimizdeki arkadaşlarımıza 457 81 75 ve 457 82 46 numaralı Ankara telefonlarından ulaşılabilecek. Ayrıca ilçelerde bulunan sosyal güvenlik merkezlerimiz aracılığı ile de çıkabilecek problemler çözülmeye, gelebilecek sorular cevaplanmaya çalışılarak çözüm üretilecek." diye konuştu.

(CİHAN)

Konular